on 12 Feb 2019 3:10 PM

Téma platov a benefitov je aktuálna vždy, ale ešte aktuálnejšia začiatkom roka, keď vo firmách prebiehajú hodnotiace rozhovory a dohodujú sa podmienky spolupráce na ďalší rok. Headhunteri, teda celkovo recruiteri, majú istú výhodu, že dostávajú denný feedback z trhu – v rámci pohovorov sa dozvedia od kandidátov o tom, čo pre nich je zaujímavým benefitom a čo naopak nie je.

Z nášho nedávneho prieskumu k tejto otázke vyplynulo, že zamestnancov momentálne asi najviac zaujíma “Home Office”, teda možnosť pracovať z domu. Samozrejme sú pozície, hlavne vo výrobe, kde práca z domu nepripadá do úvahy.

Okrem spomenutej možnosti pracovať z domu, sú podľa informácií od kandidátov, vysoko hodnotené tzv. sick days, čo je obvykle 3 až 5 dní voľna navyše bez udania dôvodu, ktoré padnú vhod, keď sa človek necíti dobre. Tie môžu zaviesť firmy naprieč celým spektrom priemyslu.

Ešte predtým, ako uvediem ďalšie príklady benefitov by bolo asi dobré uviesť jeden fakt. Napriek tomu, že firmy sa snažia a prinášajú dobrovoľne neustále nové a zaujímavejšie benefity, zamestnanca zaujíma v prvom rade jeho plat, teda čistý plat. Horibilnú čiastku, ktorú on a aj jeho zamestnávateľ odvádza štátu síce na výplatnej páske vidí, ale keďže výšku tejto čiastky môže ovplyvniť len raz za 4 roky, (rozumej cez voľby), a to ešte za predpokladu, že ich neodignoruje, tlak na zvýšenie platu a očakávania zamestnancov sú smerované vlastne výhradne voči zamestnávateľovi.

Atmosféra vo firme

Ak sme povedali A, a teda, že pre zamestnanca je stále na prvom mieste jeho čistý zárobok, treba povedať aj B a to že pracovná atmosféra v spoločnosti, kolegovia, priamy nadriadený, lokalita tvoria rovnako dôležitú súčasť „benefitov“ a rozhodujú vo veľkej miere o tom, či zamestnanec vo firme zotrvá, alebo nie. Možno bude zaujímavé spomenúť skúsenosť nás – headhunterov. Oslovujeme kandidátov na základe toho, čo vedia (pozícia, technické zručnosti, výborné referencie), ale predtým, ako ich oslovíme, nevieme, či nastal ten správny moment na zmenu - prechod do inej firmy. Na aktívne oslovenie headhuntera zareaguje negatívne, teda „nie, ďakujem, ale som spokojný“ 60-70% oslovených kandidátov. Možno teda povedať, že firmy pracujú so svojimi zamestnancami a vytvárajú pre nich správnu „corporate culture“ a správne balíky benefitov? Pravda je, že nie. Odmietnutie našej ponuky je často spôsobené tým, že oslovený kandidát jednoducho nemá čas myslieť na zmenu práce. Pracovné povinnosti a  rodinné záväzky ho vyťažujú natoľko, že musí prísť k skutočne vážnej situácii, aby z tohto kola vystúpil a reagoval na možnú zmenu práce. Tou situáciou môže byť zmena bydliska, presťahovanie sídla firmy, zatvorenie pobočky, iná náplň práce, nový šéf a viacero ďalších. O tom ale tento článok nie je. Snažila som sa len okľukou dostať k tomu, že firmy nemusia míňať balíky peňazí na externé „employer branding“ kampane, ale skôr pozrieť dovnútra firmy a zistiť, čo ich kolegov vlastne drží vo firme a snažiť sa podľa toho stavať na mieru šité balíky benefitov. Potvrdilo sa mi opakovane, že dobrá pracovná atmosféra a zaujímavá náplň práce sú pre zamestnancov kľúčové. A je to aj jeden z dôvodov, prečo bez problémov odmietnu nás headhunterov napriek tomu, že prinášame ponuku s vyšším platom a rozsiahlejším balíkom benefitov.

Iné populárne zamestnanecké výhody

Veľmi atraktívnym benefitom predovšetkým pre tých, ktorí pracujú v Bratislave a dochádzajú do práce autom, je vyhradené a platené parkovanie. Šetrí čas aj nervy.

V praxi sa stretávam stále málo s možnosťou pracovať na skrátený úväzok. Bolo už o tom popísane veľa, ale možno nezaškodí si zopakovať, že tento druh pracovného úväzku je žiadaný predovšetkým mladými rodičmi. Možnosť pracovať plnohodnotne v kolektíve, odborne rásť a popritom venovať čas aj rodine je pre matky a otcov významným „benefitom“ aj keď to skutočný benefit nie je. Ide jednoznačne o „win-win“ situáciu, keďže rodičia malých detí, ktorí pracujú na skrátený úväzok pracujú nadmieru efektívne a zamestnávateľ pravdepodobne dostáva „viac za menej peňazí“.

Odporučila by som ešte zvážiť zavedenie dovolenky navyše, napríklad 5 dní nad zákonom stanovený rámec. Firmy, ktoré si vážia svojich zamestnancov investujú do vzdelávania. Každý zamestnanec má určený limit, v rámci ktorého si môže vyberať tréningy, o ktoré má skutočne záujem, ale prirodzene musia súvisieť s náplňou práce. Praktickým a vysoko hodnoteným benefitom je firemné auto, ktoré môže zamestnanec využiť aj na súkromné účely. Nemej praktickým benefitom, ktorý ale ponúkajú len veľké firmy, je vlastná škôlka pre deti zamestnancov.

A čo zamestnanci za benefity nepovažujú?

Z odpovedí kandidátov vyplýva, že napríklad rôzne firemné eventy a team-buildingové aktivity nie sú veľkým prínosom. Pre tých, ktorí už majú rodinu, je to síce fajn stretnúť kolegov v neformálnej atmosfére, ale fakt, že ide často o viacdňové aktivity narúša ich domáci kolobeh a v konečnom dôsledku je z benefitu nanútená aktivita. Celkom prekvapivo nie je nejako zvlášť hodnotený príspevok do penzijného fondu, možno pre to, že nejde o veľké sumy, alebo skôr preto, že na dôchodok ešte nikto nemyslí?

Záverom by som rada dodala, že predtým, ako začne zamestnávateľ pracovať na novom zozname benefitov sa treba spýtať zamestnancov, čo najviac zaujíma ich. Treba mať tiež na pamäti, že v konečnom dôsledku vašim kolegom záleží hlavne na tom čo im mesačne „cinkne“ na účet. Jediným reálnym „súperom“ výšky platu je zmysluplná práca a kultúra firmy.


 

Mariana Turanová