Manager Produs

Office:
Romania
Ref. no.:
CI9134CI
Field:
Purchasing
Sector:
Retail

Clientul nostru, o companie multinaţională din domeniul Retail, este în căutarea unui profesionist care va ocupă poziţia de Manager de Produs.

Candidatul ideal:

  • Minim 3 ani experiență în derulare de contracte comerciale și achiziții (creare și dezvoltare gamă produse);
  • Gândire strategică;
  • Foarte bune abilități de comunicare și prezentare;
  • Capacitate de anticipare și organizare;
  • Foarte bune abilități de negociere;
  • Foarte bune abilități de planificare și prioritizare;
  • Gândire de ansamblu;
  • Capacitate de decizie și asumarea responsabilității;
  • Perseverență, flexibilitate;
  • Experiență relevantă în comerț reprezintă un avantaj;
  • Abilități avansate de operare pe calculator (Microsoft Office);
  • Posesia permisului de conducere auto categoria B;
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat.

Descrierea jobului:

  • Elaborează și implementează strategia pentru gamele de produse de care este responsabil;
  • Creează, adaptează si dezvoltă game de produse în funcție de nevoile clienților;
  • Este responsabil de atingerea obiectivelor de rentabilitate pentru departamentul său;
  • Este responsabil de controlul bugetelor şi a planului de activităţi din cadrul departamentului;
  • Asigură aplicarea principiilor de merchandising pentru gamele de produse de care este responsabil;
  • Analizează și selectează furnizori, negociază prețurile de cumpărare, termenele și condițiile comerciale;
  • Ia măsurile necesare în scopul începerii, menținerii și încheierii relațiilor comerciale cu furnizorii;
  • Răspunde de actualizarea, verificarea și întreținerea datelor specifice din baza de date;
  • Este la curent cu tendințele pieței de bricolaj (DIY) și le aplică în munca de zi cu zi;
  • Comunică cu magazinele în scopul asigurării celor mai bune produse și condiții;
  • Creează și prezintă rapoarte către management.